přejít na horní menu přejít na levé menu přejít na hlavní text kontakty

13.9.2017

Omlouváme se, ale z organizačních důvodů se Valná hromada, na kterou jste zde byli pozváni, NEKONÁ! O náhradním termínu budete včas informováni.
Děkujeme za pochopení.

Valná hromada APOA z.s.., 2017

Vážení členové, tímto vás srdečně zveme na Valnou hromadu Asociace pro osobní asistenci, z.s., která se bude konat v rámci výstavy Rehaprotex 2017 v Brně.
Mimo účasti na Valné hromadě je to příležitost se po delším čase sejít a osobně podiskutovat o tom, co Vás trápí, s čím se potýkáte a s čím bychom vám mohli pomoci. Uvítáme vaše podněty pro odborný seminář (zasílejte je do 4.9.2017 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a těšíme se na diskuzi s vámi.

KDY: ve čtvrtek 21. září 2017 od 10.30 do 16.00 hod
KDE: Brno, Výstaviště - v pavilonu A3, sál BRNO.
PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM:
10:30 - 13:30 Odborné semináře - témata budou upřesněna
14:30 - 17:00 Valná hromada APOA z.s.

Prosíme o potvrzení vaší účasti na VH do 13.9.2017 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., abychom mohli zajistit dostatek vstupenek.

Na hojnou účast se těší předsednictvo

Poznámka: Členové APOA z.s., kteří se zúčastní VH, dostanou příspěvek na cestovní náklady: 1x cestovné na organizaci, podmínkou jsou uhrazené členské příspěvky.

5. 8. 2017

je to 3 roky, kdy odešla tančit do nebeského království Jana Hrdá. K tomuto výročí Český rozhlas zařadil do vysílání reprízy pořadů s ní. Zveme vás k poslechu pořadu Dobrá vůle - Hlava mi zůstala aneb o ženě, která právem nosila své jméno v sobotu 5.8.2017 od 18:30 hodin na stanici Dvojka Českého rozhlasu (frekvence naleznete zde: www.rozhlas.cz ). Vzpomínkový rozhlasový dokument připravila Lenka Svobodová, mistr zvuku Roman Špála. Pokud se ke svému radiopřijímači nedostanete včas, můžete si pořad poslechnout po tomto datu z audioarchivu. Ráda vám zašlu odkaz, pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Členské příspěvky pro rok 2016:

3. září 2007 bylo odhlasováno, že členské příspěvky budou pro organizace 2000,- Kč a pro jednotlivce 500,- Kč. Příspěvek se platí ročně a měl by být uhrazen nejpozději do 31. května příslušného roku. Prosíme, abyste svůj členský příspěvek posílali na účet č.: 2387329001/5500, který je veden jako transparentní.

Valná hromada APOA, z.s. 11/2015

POZVÁNKU na Valnou hromadu APOA, z.s. s programem a NÁVRATKOU naleznete zde .

Vzpomínka na Janu Hrdou

Pátého srpna uplynul rok od okamžiku, kdy ukončila svou pozemskou pouť naše drahá předsedkyně a zakladatelka APOA, bojovnice za práva lidí se zdravotním postižením. Ing. Jana Hrdá byla a zůstává naším velkým vzorem a my se snažíme pokračovat v jejím díle. Fotka

Osvobození některých členů APOA od platby členského příspěvku pro rok 2015

Správní rada rozhodla na svém zasedání, že členové APOA, kteří zaplatili členský poplatek v roce 2014, budou osvobozeni od platby v roce 2015 a další členský poplatek budou hradit až v roce 2016. Důvodem je skutečnost, že v letošním roce ze vážných důvodů nemohla APOA dostatečně naplnit svůj závazek vůči platícím členům.

Aktuální informace z NRZP ČR

Věnujte pozornost aktuálním číslovaným informacím, které pravidelně vyvěšujeme. Naleznete je v záložce Aktuálně v levém sloupečku pod heslem "informace NRZP ČR".

Osvobození od soudních poplatků

29.12.2014 vyšel ve Sbírce zákonů zákon, kterým se osvobozují od soudních poplatků nestátní neziskové organizace - týká se následujících: spolek, odborová organizace, mezinárodní odborová organizace, organizace zaměstnavatelů a mezinárodní organizace zaměstnavatelů a jejich pobočné organizace, nadace, nadační fond, ústav a obecně prospěšná společnost ve věcech veřejného rejstříku. Konkrétně se dočtete v příloze Sbírka zákonů.

České dráhy pokračují v trendu

odstraňování bariér na železnici. V jízdním řádu 2015, od této neděle, přidaly dalších 208 spojů vybavených pro komfortní cestování vozíčkářů. Počet vlaků Českých drah přístupných cestujícím na vozíku tak dosáhl 4 612 vlaků. Za uplynulých pět let se tak počet bezbariérových spojů prakticky zdvojnásobil. V provozu jsou i nová bezbariérová vozidla. Další podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě. S pozdravem Mgr. Petr Šťáhlavský, GŘ KPP, 1. oddělení tiskové

Využijte možnost zdarma

informovat o vašich aktivitách, výrobcích či službách pro handicapované formou pozvánek, inzerátů, tiskových zpráv, nabídky práce atd. na informačním portálu www.zijushandicapem.cz/ Pozvánky na vaše akce si můžete sami vkládat zde: www.zijushandicapem.cz/pozvanky/vytvor-pozvanku.html např. formou výzvy či pozvání na akci, to necháme libovolně na Vás. Vložení je velmi jednoduché. Děláme také zdarma redakční testy pomůcek pro handicapované, rozhovory se zajímavými osobnostmi, organizacemi atd. V případě dotazů či návrhů na vzájemnou spolupráci nás kontaktujte, nebo alespoň podpořte náš Facebookový profil kliknutím na Like, zde -www.facebook.com/ZijuShandicapem?ref=hl S pozdravem za redakci portálu Žiju s handicapem Tomáš Mošnička – šéfredaktor

Byli jsme u toho...

Jana Hrdá získala v den výročí svých 62. narozenin za scénáristický debut ocenění VVZPO. V rámci oslavy Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením uspořádal Vládní výbor pro zdravotně postižené občany 2. prosince 2014 od 18 h Slavnostní večer v jehož průběhu byly vyhlášeny výsledky XXI. ročníku soutěže o Cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za publicistické práce zaměřené na problematiku zdravotního postižení. Cenu uděluje Vládní výbor pro zdravotně postižené občany (dále jen „VVZPO“) od roku 1994. Za dobu její existence prošlo soutěží více než 1200 publicistických děl. V letošním ročníku bylo hodnoceno 85 prací, které posuzovala nezávislá devítičlenná porota. Oceněna byla ta díla, která nejvhodnějším a nejlepším způsobem upozorňují na problematiku zdravotního postižení. Celkem bylo uděleno 15 cen a to ve 3 kategoriích – tiskové, rozhlasové a televizní. Držitelům je předali Jiří Dienstbier - ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a výkonný místopředseda VVZPO, Pavel Dvořák - vedoucí Úřadu vlády ČR a Václav Krása - předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a místopředseda VVZPO. III. cena v kategorii televizní: Michaela Fialová, Jana Hrdá (zastoupená dcerou Kateřinou Pincovou a synem Františkem Hrdým) a Alan Lederer, Česká televize, KLÍČ č. 14/2013 s názvem OSOBNÍ ASISTENCE. odkaz

2.12. by Ing. Jana Hrdá bývala oslavila dvaašedesáté narozeniny.

Poslouchejte na Dvojce Českého rozhlasu v sobotu 29. listopadu 2014 od 18:30 (anebo po dalších 30 dní na webu tohoto cyklu www.rozhlas.cz/dvojka/dobravule) vzpomínkový rozhlasový dokument s názvem Hlava mi zůstala aneb o ženě, která právem nosila své jméno pro cyklus Dobrá vůle, který připravila Lenka Svobodová. O týden později 6.12. od 20:10 (anebo po dalších 30 dní na webu ČRo Plus na adrese www.rozhlas.cz/plus/porady/_porad/101029) uslyšíte navazující diskusi, kde bude hostem předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása a dcera Jany Hrdé, která k tomuto dílu píše: "Budu ráda, pokud informaci předáte dalším, které by mohla zajímat. Dílo se moc povedlo! Je složené z posledních 10 let, kdy maminka natáčela pro Český rozhlas různé pořady. Určitě se budete celou dobu usmívat, jako já!".

Vážení kolegové,

Jakoby těch smutných zpráv a ztrát v letošním roce nebylo dost. Dnes jsem obdržela další smutnou zprávu v pondělí 27. října 2014 zemřela Hanka Vlčková. ... více.Parte

Milí kolegové, členové!

Připomínám, že již tento týden, v pátek 24.10.2014, bude v Praze výstava NON-HANDICAP, na níž se také letos s vámi chceme setkat. Bude se zde od 10 hodin konat Valná hromada členů APOA a také každého, koho zajímá osobní asistence a novinky týkající se osob se zdravotním postižením. Po Valné hromadě proběhne seminář zaměřený na občanský zákoník a jeho aplikace do praxe. Všichni účastníci dostanou doklad o absolvování vzdělávání. Letošní VH APOA je volební, a proto, pokud máte zájem pracovat v předsednictvu či dozorčí radě, dejte nám to co nejdříve vědět. Prosíme, zašlete nám zpět návratky. V případě, že se chcete zúčastnit voleb, připomínáme, že je nutné splnit členskou povinnost a zaplatit členský příspěvek ("členové právničtí" 2000,- Kč a "členové fyzičtí" 500,- Kč). Svůj příspěvek na rok 2014 pošlete co nejdříve, a to na číslo účtu 2387329001/5500. Na žádost vystavíme doklad. Na hojnou účast se těší předsednictvo APOA a Eva Kacanu, místopředsedkyně

Vážení kolegové,

zasílám vám pozvánku na volební Valnou hromadu APOA, která se koná 24.10.2014. v Praze na Výstavišti v Holešovicích, a to v rámci doprovodného programu NON-HANDICAP 2014. Vstup na výstaviště je zdarma. Podrobné informace najdete v příloze. Má-li někdo z vás zájem pracovat v předsednictvu nebo v revizní komisi, dejte nám vědět do 22.10.2014 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na hojnou účast se těší předsednictvo APOA. ... více.

Pečuj doma

Vyšlo druhé číslo novin pro pečující laiky Pečuj doma. Najdete v něm mezi velmi zajímavým čtením a informacemi také vzpomínku na Janu Hrdou. ... více.

Vážení příjemci dotace na osobní asistenci,

prosím, abyste své výkazy zasílali na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Za spolupráci děkuje Eva Kacanu

Vážení členové,

dnes, 5. 8. 2014, nás navždy opustila zakladatelka a předsedkyně APOA Ing. Jana Hrdá. Byla to skvělá kolegyně, přítelkyně a vzácný člověk, který vždy rozdával lásku kolem sebe. Ztratili jsme v ní opravdu významnou bojovnici za samostatný život a odbornici, která se přes 30 let zabývala problematikou osob se zdravotním postižením. Její silná vůle, odvaha, odhodlání, láska k životu i lidem byla a vždy bude pro nás velkým příkladem. Jana si nepřála mít pohřeb, ale 13.9. se bude v BJB Vinohrady podle jejího přání konat Rozloučení, kam jste všichni zváni! Eva Kacanu, místopředsedkyně APOA

Vzdělávací program pro klienty osobní asistence

... více

Úřad práce ČR už nevyplácí přes sKartu žádné dávky

Úřad práce ČR přestal dne 27. 2. 2014 vyplácet přes sKartu všechny dávky ze systému státní sociální podpory a pěstounů. V praxi to znamená, že od tohoto data je budou lidé dostávat už přímo na svůj účet nebo složenkou. Stejně jako dávky z oblasti h motné nouze , zaměstnanosti a osob se zdravotním postižením. Klienti, kteří dosud ... více.

Pouť do Lurd 2014

Začíná 1. května odletem speciálním letadlem z Prahy, České velkopřevorství Suverénního řádu maltézských rytířů předpokládá účast 189 poutníků, z toho 30 těžce nemocných, zejména vozíčkářů. Ve skupině bude 50 členů ošetřovatelského a pracovního týmu, kteří se starají ... vícepřihlášky.

Opatrovnictví a svéprávnost u lidí se zdravotním postižením

Seminář v Chrudimi upozornil na možnosti vyplývající z nového občanského zákoníku či na průlomový rozsudek Okresního soudu v Chebu. Ve středu 26. 2. 2014 proběhl v sále městského úřadu v Chrudimi seminář Opatrovnictví a svéprávnost u lidí se zdravotním postižením. Setkání pořádala obecně prospěšná společnost Rytmus Chrudim s cílem vyvolat diskusi nad změnami v občanském zákoníku v otázkách ... více.

Jak žádat o důchod v roce 2014

Občané, kteří v letošním roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 30 let, mohou podat žádost o starobní důchod. Důchodového věku dosahují v roce 201 4 muži narození v květnu 1951 až únoru 1952 a např. ženy narozené v květnu až prosinci 1954, které vychovaly dvě děti nebo ženy narozené v květnu až prosinci 1955, které vychovaly tři či čtyři děti. Rozhodnutí, zda odejít do ... více.

Dotace Ministerstva zdravotnictví

Byla schválena finanční podpora projektů v rámci dvou letošních dotačních programů. Prvním z nich je „Národní program řešení problematiky HIV/AIDS,“ do kterého bylo předloženo celkem 34 projektů, z toho 18 bylo schváleno k přidělení dotačních prostředků v celkové výši ... více.

Cena Olgy Havlové

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové vyzývá veřejnost, aby do 10. dubna navrhovala kandidáty. Na Cenu lze nominovat osobnosti, které navzdory svému zdravotnímu handicapu pomáhají ostatním. Laureáta vybere Porota Ceny Olgy Havlové v průběhu dubna. Slavnostní vyhlášení držitele Ceny Olgy Havlové se ... vícenominační formulář.

Změna vyhlášky o posuzováni zdravotního stavu na ZTP průkazy

Jedním z kritérií při posuzování zdravotního stavu se stalo i neurodegenerativní onemocnění. Parkinson-Help o.s. se zasadilo o změnu vyhlášky o posuzováni zdravotního stavu ... více.

Ministerstvo zdravotnictví informuje o stěžejních změnách a novinkách ve zdravotnictví v roce 2014

S příchodem roku 2014 nastanou v českém zdravotnictví některé změny a budou zavedeny novinky, které se dotknou prakticky každého obyvatele České republiky. Ministerstvo ... vícezdroj.

Mimořádné kolo dotačního řízení MPSV pro rok 2014

Poskytovatelé sociálních služeb mohou posílat žádosti od 16. do 24. ledna 2014. Mimořádný termín dotačního řízení je určen pro registrované poskytovatele sociálních služeb, kteří z technických důvodů nemohli podat žádost prostřednictvím aplikace SOS poskytovatel ... vícešablona žádosti.

Do nového roku s unikátními informacemi

Přehled téměř 50 nadací a nadačních fondů, u nichž mohou lidé se zdravotním postižením či organizace žádat o finanční či jinou podporu, připravil portál Pomoc na dvanáctce. U každého ... více.

Co přináší nový občanský zákoník lidem s handicapem

Například velmi podstatné změny nastávají v posuzování právní způsobilosti, informuje právě vyšlé číslo časopisu Můžeš. Odborníci dále rozebírají všechny změny a novinky, které přináší lidem s postižením nový občanský zákoník. Jeho spoluautorka Michaela Hendrychová z Právnické fakulty Univerzity Karlovy například tvrdí ... více.

K transformaci občanských sdružení

nformace o dopadech nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. na realizaci projektů občanských sdružení zveřejnil na svých stránkách Evropský sociální fond v ČR. ... více,letáček.

NRZP ČR ve finančních problémech, pomůže sbírka?

V situaci, kdy zaznamenává důležité úspěchy v hájení zájmů osob se zdravotním postižením, dostává se Národní rada osob se zdravotním postižením ČR vinou nižší dotace a snížením podpory od sponzorů do složité finanční situace, která by v budoucnu mohla ohrozit činnost této organizace. Její předseda Václav Krása se proto obrací ... více,letáček.

Podpora veřejně účelných aktivit občanských sdružení zdravotně postižených

Program Podpora veřejně účelných aktivit občanských sdružení zdravotně postižených na rok 2014 je určen na výdaje spojené s realizací programů a aktivit pro osoby se zdravotním ... více nebo na stránkách VVZPO.

Díky spolupráci MPSV a krajů má vzniknout Národní plán sociálních služeb

Zejména sociálním službám se bude věnovat tým expertů, který začne pracovat od srpna. Shodlo se na tom vedení ministerstva práce a sociálních věcí se zástupci Asociace krajů ČR. Jednání iniciované ministrem práce a sociálních věcí Františkem Koníčkem, navazující na nedávné rozhodnutí vlády, mělo za cíl nastartovat pravidelnou spolupráci, vymezit témata a také časový harmonogram. MPSV a kraje ... více

Buďte opatrní, varuje na osobní asistanci odkázaná paní Monika

Zdravý člověk, který nepotřebuje osobní asistenci, asi vůbec nepochopí, na co vás teď chci upozornit. Při osobní asistenci jsme totálně závislí na pomoci jiné osoby, dáváme všanc svůj život, svůj majetek a také své domácí mazlíčky. Je jasné, že dobře volíme, koho do bytu vpouštíme, uschováváme si kopii jeho občanského průkazu, sepisujeme smlouvu a sousedům nebo naším blízkým oznamujeme, kdo a kdy ... více

Stanovisko MPSV ke spolkům jako poskytovatelům sociálních služeb

S účinností od 1. 1. 2014 se stane účinným nový občanský zákoník, ve kterém je uvedeno, že sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, se považují za spolky. Co se ... více

Vize Prahy - PRAHA (BEZ)BARIÉROVÁ

Na debatu na téma bariérovosti veřejné dopravy v Praze 13. června zve občanské sdružení Asistence. Akce se uskuteční od 18 do 20 hodin přímo v DOXu na adrese Poupětova 1, Praha 7 (pozor na zvýšený počet nepřizpůsobivých zastávek v okolí, DOX samotný je ... více

MPSV nabízí informace i na sociálních sítích

Jako jeden z prvních resortů spustilo svůj oficiální facebookový profil s logem MPSV a komunikovat s lidmi chce také prostřednictvím sítě Twitter. „Věřím, že náš nový přístup zlepší komunikaci ministerstva. Lidé by se měli mít možnost k informacím dostat cestou, která je pro ně nejsnadnější. A my chceme oslovit také mladé lidi. I těm mohou být ...více

Přiznání podpory v nezaměstnanosti už neohrožuje nepoctivost zaměstnavatele

Nesplní-li zaměstnavatel svou povinnost odvést za zaměstnance pojistné, nemůže to jít k tíži zaměstnanci, který pak na úřadu práce žádá o podporu v nezaměstnanosti. Dobou důchodového pojištění je i ta, kdy zaměstnanec pojistné zaplatil, ale zaměstnavatel ho neodvedl. V rámci šetření z vlastní iniciativy ochránce komplexně zjišťoval plošnou praxi ...více

Jak využívají lidé se speciálními potřebami mobilní technologie a přidružené služby?

Granty od Nadace Vodafone přispěly v minulosti k zavedení nejedné potřebné služby pro osoby s různým zdravotním postižením. Připomeňme alespoň vznik Navigačního centra Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR nebo Centrum zprostředkování simultánního přepisu České unie neslyšících. Do budoucna hodlá Nadace Vodafone podporu tímto směrem ještě posílit. Aby ji mohla ... více

Jak řešit problém s průkazkami TP, ZTP a ZTP/P v papírové podobě

Úřady práce se letos v řadě případů dopustily pochybení při vydávání průkazek TP, ZTP a ZTP/P v papírové podobě, a to tím, že na průkazkách uvedly datum platnosti 31. 12. 2012. Přitom ... více

DOHODA O POSKYTOVÁNÍ NEFORMÁLNÍ SEBEURČUJÍCÍ OSOBNÍ ASISTENCE

... více

DOHODA O POSKYTOVÁNÍ NEFORMÁLNÍ OSOBNÍ ASISTENCE SE ZÁKONNÝM ZÁSTUPCEM

... více

Jaké příspěvky na podnikání může získat OSVČ, pokud je osobou se zdravotním postižením

Od 1. 1. 2012 nabývá účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která přináší změny v oblasti zahájení podnikání zdravotně postižených jako OSVČ. Jak stát může podpořit zdravotně postiženého uchazeče o práci, který je v evidenci Úřadu práce a chce začít podnikat? Podrobněji o tom referuje Nadační fond pro ... více

ČSSZ radí klientům: hlídejte si své doby pojištění

Aby lidé měli přehled o získaných dobách pojištění a mohli případně chybějící doby dohledat, a tak pozitivně ovlivnit výši svého důchodu, mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Informativní osobní list obsahuje přehled dob důchodového pojištění, případně náhradních dob a od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob. Je to důležité zejména v současné době, kdy ... více

Přihlášení

Dotují nás

esf

Sponzorují nás

jrk