APOA, z.s. je mimo jiné připravena zprostředkovat finanční pomoc těm uživatelům osobní asistence, kteří by bez ní nepřežili nebo by museli být v nějakém ústavním zařízení, kde by se jim poskytovala komplexní péče. Když se v APOA podaří opatřit finanční obnos na tento účel, podléhá hospodaření s tímto obnosem pravidlům.
Pravidla pro prodloužení Příspěvku na osobní asistenci:
- Příjemce plní důsledně a včas všechny povinnosti spojené s Příspěvkem;
- Pokud má příjemce zájem o prodloužení Příspěvku, musí v předstihu nejméně jednoho měsíce podat písemnou žádost na adresu APOA (stačí e-mailem);
- Příspěvek se prodlužuje pouze tehdy, je-li předpoklad, že všichni oprávnění příjemci jej budou moci čerpat alespoň jeden rok;
- Příspěvek se prodlužuje na základě dodatku k platné smlouvě.
Pravidla hospodaření s penězi na osobní asistenci:
Informování:
- O možnosti požádat o příspěvek na osobní asistenci informujeme členy APOA.
- Informace zveřejníme na webových stránkách ve složce O osobní asistenci - Konto osobní asistence.
- Jakmile bude částka rozdělena tak, že se konto vyčerpá, oznámí to APOA na webových stránkách ve složce O osobní asistenci - Konto osobní asistence.
- APOA povede neveřejný seznam neuspokojených žadatelů.
Komise konta osobní asistence ((komise): Pokud se sejde více než 5 žádostí, posoudí komise (viz dále), zda a v jaké finanční výši žadatelům APOA vyhoví. Komise konta osobní asistence je:
- nezávislá,
- jmenuje ji správní rada APOA,
- její aktuální složení se uvádí na webových stránkách v O osobní asistenci - Konto osobní asistence.
Svolává ji předsedkyně APOA. Komise se radí buď osobně, nebo prostřednictvím skype. Komise posuzuje žádosti podle kritérií (viz níže). Komise přihlíží k naléhavosti potřeb žadatele. Komise předkládá svá doporučení správní radě APOA, která na jejich základě rozhodne a převede částku ve prospěch žadatele.
Kritéria, podle nichž se rozhodování komise řídí: Žadatel je členem APOA:
- prostřednictvím organizace, jež je členkou APOA - žadatel je jejím členem či klientem,
- on sám je členem APOA.
Žadatel potřebuje péči 24 (minimálně 16) hodin denně, a to především při uspokojování základních biologických potřeb (rozsah potřeby je oprávněna APOA prověřit - sociální šetření provede odborník pověřený APOA). Žadatel vydá na služby více peněz, než je příspěvek na péči (je třeba doložit kopii rozhodnutí o stupni závislosti). V případě, že o žadatele pečuje rodina, použije příspěvek APOA na zaplacení služby pro odlehčení péče (je třeba doložit, kdo bude pečovat). Členům rodiny žadatele umožní i krátkodobá (roční) finanční pomoc APOA odpočinek, nebo dokonce uplatnění jejich schopností a dovedností jinak než v péči. Žadatel nemá možnost získat finanční prostředky na péči jiným způsobem (on ani jeho rodina nemají majetek a on sám je schopen si vydělat nejvýše polovinu částky, kterou tvoří oficiální minimální mzda); doloží čestným prohlášením, že mimo to není výdělečně činný a nepobírá rentu.
Co pro to musí udělat žadatel: Žadatel popíše a doloží, jakým způsobem finanční částku použije k osobní asistenci. Vítá se, když žadatel doloží předběžnou úmluvu o budoucí poskytované péči, kterou uzavře s registrovaným poskytovatelem nebo jinou fyzickou osobou. Žadatel se podrobí sociálnímu šetření, jež provede pracovník pověřený správní radou APOA. Žadatel dodá kopii lékařské zprávy, z níž vyplývá potřeba péče. Žadatel dodá kopii rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči. Žadatel přiloží čestné prohlášení o příjmech (že on ani jeho rodina nemá majetek, nemůže vydělávat a nepobírá rentu).
Ostatní pravidla: Přidělená finanční částka nepřesáhne měsíčně 5000.- Kč, žadatel by měl mít možnost ji pobírat minimálně po dobu jednoho roku. Finanční částka od APOA není určena na: kompenzační a zdravotní pomůcky, léky a léčení, dopravu, rekondice a rekreaci, vzdělávání apod., ale výhradně na péči.
Komise konta osobní asistence (komise):
Táňa Fischerová: je známá herečka, byla nezávislou poslankyní parlamentu, je moderátorka Adventních koncertů.
Marcela Hornová: pracuje jako osobní asistentka osob s tělesným postižením a sociální pracovnice v Azylovém domě pro matky s dětmi FOD Olomouc.
Ondřej I. Pellar: pracuje na plný úvazek jako jáhen Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Rokycanech, je členem Dozorčí rady střediska Diakonie v Rokycanech a školské rady Církevní střední školy ve Spáleném Poříčí.